در باره شبکه "هل مت" (کتابخانه های عمومی منطقه پایتخت در فنلاند)

HelMet Persia

فارسی

 

به شبکه کتابخانه های "هلمت" خوش آمدید!

 

شبکه کتابخانه های عمومی شهرهای "اسپو"، "هلسینکی"، "کاونیاینن" و "وانتا" را "هلمت" می نامند.

 

کتابخانه یک مکان عمومی است. بفرمایید، خوش آمدید.

 

 

امکانات شبکه هلمت

. کتاب، مجله و روزنامه، موسیقی، فیلم، دوره های آموزش زبان، کتابهای گویا، کتابهای الکترونیک و سی دی رام برای امانت دادن

 

. کامپیوتر وصل به اینترنت و دارای برنامه هایی نظیر "ورد" و "اکسل" برای استفاده

 

. مکان مناسب برای: خواندن روزنامه، درس خواندن، انجام تکالیف مدرسه، انجام کار و گذراندن وقت

 

رفتن به کتابخانه، قرض گرفتن و استفاده از کامپیوتر رایگان است.

 

 

چگونه می شود کارت عضویت کتابخانه را گرفت

با مراجعه به هر یک از کتابخانه های شبکه هلمت و یا کتابخانه سیار می توان کارت کتابخانه دریافت کرد. گرفتن اولین کارت رایگان است. با کارت کتابخانه می توانید در منطقه پایتخت از همه امکانات کتابخانه های شبکه هلمت استفاده کنید. افراد بالای پانزده سال برای دریافت کارت کتابخانه باید کارت شناسایی عکس دار با خود داشته باشند. افراد زیر پانزده سال باید فرم امضا شده توسط والدین یا سرپرست خود را بیاورند. کارت کتابخانه شخصی است و نباید آنرا به دیگران داد. اگر کارت کتابخانه شما گم شود باید بی درنگ به کتابخانه اطلاع دهید. اگر آدرس شما تغییر کرد آدرس جدید را به کتابخانه بدهید. همیشه هنگام مراجعه به کتابخانه کارت خود را همراه داشته باشید.

 

هلمت بر روی شبکه اینترنت

اطلاعات لازم در مورد همه آثار موجود در کتابخانه های شبکه هلمت در پایگاه اینترنتی هلمت یافت می شود. در آنجا می توانید اطلاعات مربوط به هر اثر را به کمک نام اثر، خالق اثر، موضوع اثر و یا زبان اثر پیدا کنید وهمچنین ببینید که اثر مورد نظر در کدام کتابخانه پیدا می شود و آیا اثر در حال حاضر به امانت گرفته شده و یا آزاد است. از طریق شبکه هلمت می توانید اثر مورد نظر خود را رزرو کنید البته برای اینکار باید کارت کتابخانه و شماره رمز داشته باشید، شماره رمز را می توانید از کارمندان کتابخانه بگیرید. رزرو آثار مربوط به کودکان مجانی است اما رزرو آثار مربوط به بزرگسالان کمی هزینه بر می دارد.

 

امانت گرفتن و برگرداندن

برای امانت گرفتن آثار، به کارت کتابخانه نیاز دارید. هنگام امانت گرفتن از کتابخانه یادداشتی دریافت می کنید که آخرین تاریخ برگرداندن اثر به کتابخانه در آن نوشته شده است. شما مسئول نگهداری از آثار به امانت گرفته شده با کارت خود، می باشید. به خاطر داشته باشید که موارد امانت را به موقع به کتابخانه باز گردانید در غیر اینصورت باید جریمه دیرکرد بپردازید. اگر مورد امانت را به کتابخانه باز نگردانید یا جریمه را نپردازید حق امانت گرفتن از شما گرفته می شود.

 

کتابخانه سیار

اتوبوس کتابخانه سیار در محله های مختلف شهرهای "اسپو"، "هلسینکی" و "وانتا" ایستگاه دارد. رزرو و دریافت آثار از کتابخانه سیار مجانی است. اطلاعات در مورد محله و زمان توقف کتابخانه سیار را می توانید از کتابخانه بگیرید.

 

بفرمایید!

در کتابخانه ها برنامه های مختلف، نمایشگاه و مراسم چند فرهنگی برگذار می شود. شبکه هلمت شامل بیش از شصت کتابخانه و شش کتابخانه سیار می باشد. همه کتابخانه ها عموما از دوشنبه تا حمعه بازند ولی بیشتر آنها روزهای شنبه و چندتایی هم در روزهای یکشنبه باز می باشند.

 

در شبکه کتابخانه های هلمت کتابهایی به بیش از هفتاد زبان و روزنامه ومجلاتی به بیست و شش زبان موجود می باشد. کتابخانه امکان خوبی است که کودکان می توانند با استفاده از آن زبان مادری و یا سایر زبانها را تقویت کنند.

 

کارکنان کتابخانه آماده اند تا با توضیح در باره خدمات مختلف کتابخانه و پاسخگویی به پرسشهای به شما کمک کنند. این خدمات به زبانهای مختلف ارائه می شود. مجموعا در شبکه هلمت ارائه خدمات به حدود بیست زبان امکانپذیر است. مراجعه کنندگان به کتابخانه، با پیشنهاد تهیه آثار غیر موجود و ارائه نظر خود درباره کتابخانه و کار ما، می توانند در بهبود خدمات ومجموعه های موجود کتابخانه موثر باشند.

 

آدرسها

 

کتابخانه عمومی شهر "اسپو"

PL 36, 02070 Espoon kaupunki

 

تلفن:8165011 ساعت 15.45-8.00

www.espoo.fi/kirjasto

- فعالیت در امور کودکان و نوجوانان به زبانهای مختلف

- امکان ارائه اطلاعات در باره کتابخانه به حدود ده زبان

 

برای آگاهی بیشتر باکتابخانه مرکزی اسپو به شماره تلفن 81653776 تماس بگیرید.

 

کتابخانه عمومی شهر "هلسینکی"

PL 4101, 00099 Helsingin kaupunki

تلفن:3108511 ساعت 8.15 تا 16

www.lib.hel.fi

- فعالیت در امور کودکان و نوجوانان به زبانهای مختلف

- امکان ارائه اطلاعات در باره کتابخانه به حدود ده زبان

 

کتابخانه چند زبانه در خدمت ساکنان فنلاند که زبان مادریشان فنلاندی نیست می باشد. این مرکز در کتابخانه "پاسیلا" واقع است و در آن کتابهایی به بیش از شصت زبان وجود دارد.

www.lib.hel.fi/monikielinenkirjasto

 

مجموعه‌ای از آثار موسیقی در کتابخانه شماره 10 به آدرس زیر وجود دارد:

Elielinaukio 2 G

 

کتابخانه عمومی شهر "کاونیاینن"

Käsityönkatu 4, 02700 Kauniainen

تلفن:5056400

www.kauniainen.fi/kirjasto

- امکان ارائه اطلاعات در باره کتابخانه به حدود ده زبان

 

کتابخانه عمومی شهر "وانتا"

Lummentie 4,01300 Vantaa

تلفنها:83926040، 83923679، 83923192

www.vantaa.fi/kirjasto

- فعالیت در امور کودکان و نوجوانان به زبانهای مختلف

- امکان ارائه اطلاعات در باره کتابخانه به حدود ده زبان

- برنامه های شبانه ویژه خانواده‌ها

 

*

در پایگاه اینترنتی "اینفوپانکی" اطلاعات اساسی مورد نیاز در باره سیستم اداری و امکانات اجتماعی در جامعه فنلاند وجود دارد. همچنین از طریق لینکهای موجود می توانید به ادارات رسمی و سازمانهای اجتماعی دسترسی داشته باشید. اطلاعات موجود در این پایگاه به سیزده زبان مختلف ارائه می شود.

www.infopankki.fi

 

/ 0 نظر / 36 بازدید